[vc_row row_type=”row” use_row_as_full_screen_section=”no” type=”full_width” angled_section=”no” text_align=”left” background_image_as_pattern=”without_pattern” css_animation=””][vc_column][vc_column_text]

Pozorna oszczędność, szkodliwa jakość

W Polsce spala się rocznie nawet 2 miliony ton śmieci i innych odpadów. W domowych piecach równie często co złej jakości paliwa, używane są jako tani substytut dla prawidłowego opału. Niejednokrotnie są to odpady budowlane, sklejki, stare meble, pokryte lakierem i nasączone chemicznymi środkami. W skrajnych przypadkach do pieców trafiają również plastiki, opony itp.

Podczas spalania emitowane są toksyczne substancje wpływające niekorzystnie  na nasze otoczenie i zdrowie. Smog powstały w procesie spalania przyczynia się z kolei do powstawania poważnych chorób takich jak rak płuc czy choroby układu krążenia. Pozorna oszczędność wpływa nie tylko na środowisko, ale również uniemożliwia prawidłowe spalanie, doszczętnie niszcząc instalacje grzewczą i przewody kominowe. Osądzająca się na nich toksyczna sadza często staje się przyczyną pożarów podobnie jak płonący plastik który uszkadza blachy kotła  jak i komina. Trujące substancje wraz z zanieczyszczeniami pochodzącymi z domowego komina rozprzestrzeniają się następnie na ok. 10- krotność jego wysokości. Dlatego paląc śmieciami i złej jakości opałem zmuszasz swoją rodzinę jak i osoby w twoim otoczeniu do wdychania skażonego powietrza.

przez komin do płuc

Przestarzała technologia kontra innowacja

Za emisję około 88% pyłu oraz zanieczyszczeń  zawieszonych w powietrzu w Polsce odpowiadają nieefektywne i często przestarzałe instalacje grzewcze i złej jakości opał bądź śmieci. By dbać nie tylko o środowisko ale również własne zdrowie, zalecana jest wymiana starego pieca oraz palenie opałem o możliwie najniższej zawartości zanieczyszczeń np. siarki. Użyta w starych piecach technologia spalania nie pozwala na efektywne i ekonomiczne użytkowanie. W starych piecach należy użyć więcej surowca do ogrzania domu przy jednocześnie zwiększonej emisji szkodliwych pyłów. Obecnie na rynku znaleźć można nowoczesne piece, dzięki którym ogrzewanie staje się nawet do 30 % bardziej oszczędne. Technologia użyta w produkcji nowych kotłów zapewnia znaczną redukcje zużywanego paliwa oraz produkcji popiołu i pyłu w przeliczeniu na spalaną tonę produktu. Ponadto niejednokrotnie są one wyposażone w podajniki paliwa dzięki czemu ogrzewanie w domu staje się pół automatyczne i o wiele wygodniejsze.

 

 

Nieuczciwi sprzedawcy

Pamiętaj by przy zakupie produktów opałowych kierować się ich wartościami które sprzyjają pracy kotła. Uważaj na domokrążców oferujących niskiej jakości bądź wręcz bezwartościowe produkty np. Odpady kopalniane o niskiej kaloryczności czy mieszanki różnej jakości węgli. Zwracaj również uwagę na często stosowaną praktykę niedoważenia, gdzie kupując towar „luzem” otrzymujesz znacząco lżejszy bądź w skrajnych przypadkach nawet wymieszany z kamieniami produkt. Zwracaj uwagę na to czy sprzedawany towar jest workowany i czy dana firma potrafi potwierdzić parametry np. Badaniami czy Certyfikatami. Przy zakupie kieruj się również opinią innych klientów, czy doświadczeniem i rzetelnością dystrybutora.

[/vc_column_text][vc_empty_space height=”100px”][/vc_column][/vc_row]